Przełom roku to moment, w którym większość z nas wyposaża się we wszelkiej maści kalendarze – ścienne, biurkowe, książkowe… Ja stawiam tylko na te ostatnie. Najważniejsze jest dla mnie wnętrze: czytelny układ stron i jakieś ciekawe cytaty. Kwestia estetyki okładki to drugorzędna sprawa, bo przecież mogę zrobić sobie własną 🙂

Oczywiście opcji wykonania własnoręcznie obwoluty na kalendarz czy też książkę jest wiele. Można uszyć zdejmowaną okładkę z materiału, filcu albo ozdobić istniejącą okładkę metodą scrapbookingu, decoupage czy też pięknie  ją pomalować. Nie pokażę Wam jednak żadnej z tych opcji, bo nie każdy umie szyć czy zna tajemne techniki 😉 W tym roku postawiłam na bardzo prosty lifting okładki mojego kalendarza, który może wykonać każdy z Was w swoim domu minimalnym kosztem czasu i nakładu środków. Zabieg DIY niewielki i prosty, a jakże urokliwy.

Wykorzystane materiały:

 • skórzany kalendarz (może być pseudo skóra)
 • wodoodporne pisaki
 • wydruk z drukarki laserowej
 • zmywacz do paznokci i waciki
 • konturówka 3D
 • aksamitka
 • pistolet do klejenia na gorąco

Na początku powstał w mojej głowie zarys okładki z moich marzeń. Chciałam mieć cytat przewodni na cały rok i ulubiony motyw graficzny. Padło na Einsteina i klatkę dla ptaków.

Tekst wydrukowałam jako odbicie lustrzane na drukarce laserowej na zwykłym papierze. Do jego odbicia na kalendarzu użyłam wacika i zwykłego zmywacza do paznokci. Stopień widoczności wydruku można sobie regulować siłą nacisku wacika i jego nasączeniem zmywaczem. Ja chciałam mieć mój cytat dość mocno wyraźny.

Wydrukowany motyw klatki mogłabym odbić w dokładnie ten sam sposób, ale wolałam zachować różnorodność technik. Tym razem pobawiłam się w kalkowanie (ach cóż za powrót do czasów dzieciństwa 😉 ). Tył grafiki pokryłam dokładnie ołówkiem, przyłożyłam kartkę do kalendarza tak by klatka była na wierzchu i tym samym ołówkiem odrysowałam kontury. Wzór był ledwie widoczny, ale to w zupełności wystarczyło, by go pomalować wodoodpornymi pisakami. Niektóre ptaszki dorysowałam sama, by uzupełnić pustą przestrzeń.

W dalszej kolejności przyozdobiłam narożniki konturówką 3D w formie czarnych perełek. Już było pięknie, ale…tu dało o sobie znać moje czepialstwo. Czcionka roku, zarówno pod względem kształtu (kanciata), jak i koloru (delikatniejsze ciemniejsza od tła) nie pasowała mi do całości. Błyskawicznie pomalowałam więc ją na  moją modłę, dodając zawijasy tu i ówdzie 🙂 Na koniec, żeby mój kalendarz nie gubił swej zawartości (czyt. wszelakich karteczek, karteluszków) postanowiłam zamocować zamknięcie. Wykorzystałam do tego czarną aksamitkę, którą przyczepiłam za pomocą kleju na gorąco do wewnętrznych stron okładki. I tak oto lifting dobiegł końca, a ze zwykłego kalendarza za parę złotych, mam swój własny, jedyny i niepowtarzalny egzemplarz.

Po raz pierwszy jestem w pełni zadowolona ze swojego kalendarza 🙂 Jeśli i Wam spodobał się mój pomysł DIY na szybką metamorfozę okładki, zachęcam do działania. Oczywiście możecie pobawić się kolorem, dodać koraliki, dżety, drewniane dekory i wszystko co tylko jeszcze wpadnie Wam do głowy.

Z góry dziękuję za Wasze komentarze :*

An.Ka

7 komentarzy "DIY – Lifting okładki kalendarza"

 1. Kobietapo30 pisze:

  Efekt świetny. Z czegoś banalnego powstał niepowtarzalny kalendarz. super.

  1. Dzięki 🙂 o to właśnie chodziło

 2. Adrianna pisze:

  Uwielbiam takie przeróbki! A wygląd okładki “po” jest genialny! 🙂

 3. Turlu Tutu pisze:

  Fantastyczny pomysł! Efekt mnie powalił! Naprawdę WOW!:)

 4. Turlu Tutu pisze:

  Zdecydowanie tak!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *